13
Cu, Ara
0 Yeni Makale

20 Ocak 2018 Zeytin Dalı Operasyonu ilk günü

Zeytin Dalı Operasyonu ilk gün harita

Zeytin Dalı Harekatı

Yazı Boyutu
  • En Küçük Küçük Orta Büyük En Büyük
  • Orjinal Helvetica Segoe Georgia Times

Zeytin Dalı Operasyonu ilk gün saat kaçta başladı, neler yaşandı, rejimin tepkisi ne oldu, uluslararası alanda ilk tepkiler neydi?

 

TSK, 20 Ocak 2017’de 17:00 itibariyle başlayan Afrin operasyonuna “Zeytin Dalı Harekatı” adı verildiğini duyurdu. 72 savaş uçağının katıldığı operasyonda 113 hedefin 108’i başarıyla imha edildi. Güncel Zeytin Dalı Harekatı haritası haberimizde.

Fırat Kalkanı Harekatı‘nın sona ermesinden tam 295 gün sonra Afrin’e yönelik başlayan harekatta terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG’nin bölgeden temizlenmesi hedefleniyor. Operasyon kapsamında birçoğu Türkiye’nin eğittiği gruplardan oluşan ve 15 bin kişilik gücü olduğu söylenen “Milli Suriye Ordusu” da ön saflarda...

- Zeytin Dalı Harekatı olarak adlandırılan Afrin Operasyonu’nun saat 17:00’da başlatıldığı TSK tarafından açıklandı.
- Dışişleri Bakanlığı, İstanbul Temsilciliği vasıtasıyla Suriye’nin İstanbul Başkonsolosluğu’na Zeytin Dalı Harekatı ile alakalı nota verdiğini açıkladı.
- Rejim ise Türkiye tarafından bilgilendirilmediğini açıkladı.
- Suriye resmi kaynakları, Suriye ordusu ve yanlı milisler İdlib’in doğusunda bulunan Ebu Zuhur askeri havaalanını ele geçirdiklerini duyurdu.
- Esad rejiminin Doğu Guta’da gerçekleştirdiği hava saldırısında 4 sivil hayatını kaybetti.

 Zeytin Dalı Operasyonu uluslararası hukuk açısından meşru mu?

hulusi akar kuvvet komutanlarıyla ilk gün açıklaması

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, konuyla ilgili harekatı takip ettiği komuta merkezinden açıklamalarda bulundu.
Harekatın uluslararası hukuktan kaynaklanan haklar gereği icra edilmeye başladığını vurgulayan Akar şöyle konuştu:

“Harekat, bildiğiniz üzere ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BM Güvenlik Konseyi’nin terörle mücadeleye yönelik olarak almış olduğu özel kararlar ve BM sözleşmesinin 51. maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde fakat, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olacak şekilde bu faaliyet icra edilecektir.”

Harekatın amacı ve kapsamı ile ilgili de Akar şu ifadeleri kullandı:

“Harekatın planı ve icrasında sadece ama sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, bina, silah, araç, gereç vs. hedef alınacak. Sivil ve masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilecektir.”

ABD ve Rusya ne dedi?

– Açıklamasında “Endişeyle karşılıyoruz, itidal çağrısı yapıyoruz” ifadelerini kullanan Rusya Savunma Bakanlığı, “Türkiye, ABD’nin desteklediği gruplara (YPG) kontrolsüz bir şekilde silah yardımı yapılması nedeniyle Suriye’deki operasyona başladı.” dedi. Açıklama, ‘Rusya ile Türkiye Afrin konusunda anlaştı’ şeklinde yorumlandı.

– Pentagon Sözcüsü Galloway, Türkiye’nin PKK konusunda kaygılarını anladıklarını ifade ederek, Afrin’deki gelişmelere müdahil olma durumlarının olmadığını ima etti.

Açıklamada “Bütün taraflara gerilimi tırmandırmamaları ve en önemli görev olan IŞİD’i ortadan kaldırmaya yönelmeleri çağrısında bulunuyoruz” ifadesine yer verildi.

zeytin dalı ilk harita

Harekatın ilk 8 saatinde neler yaşandı?

– Zeytin Dalı Harekatı’nın ilk aşamasına aynı anda katılan 72 savaş uçağının, belirlenen hedefleri %96 oranında başarılı ile imha ettiği belirtildi.

– TSK, 2 saatlik Afrin operasyonunun bilançosunu açıkladı: 7 bölgede 72 uçakla 108 ayrı hedef vuruldu.

– TSK, YPG’nin Şubat 2016’da ele geçirdiği (Afrin’in doğusundaki) bölgenin en stratejik üssü olan Minnağ askeri havaalanını vurduklarını duyurdu.
– Diyanet İşleri Başkanlığı, Afrin operasyonundaki askerlerimiz ve milletimiz için yurt genelinde Fetih Suresi okunacağını duyurdu.

– Rus askerleri, Afrin’den çekilerek, beldenin doğusunda yer alan Tel Rıfat‘a konuşlandı.

– Başbakan Binali Yıldırım, harekatın ilk aşaması olarka hava operasyonu hedeflenen noktaları başarıyla tahrip ettiğini yarın ise (21 Ocak) kara unsurlarının harekata destek vereceğini söyledi.

zeytin dalı ilk harita 1


Yeni bilgileri bildirim almak isterseniz ücretsiz e-posta abonelik servisimize kaydolun.