16
Pzt, Ara
0 Yeni Makale

Hêvî İbrahim Mustefa Kimdir

Esad Rejimi

Yazı Boyutu
  • En Küçük Küçük Orta Büyük En Büyük
  • Orjinal Helvetica Segoe Georgia Times

Afrin Yürütme Konseyi Eş Başkanı Hêvî İbrahim Mustefa kimdir? Hêvî İbrahim Mustefa, 1967 yılında Halep eyaletine bağlı Afrin kentinin Mabeta kasabasında doğmuştur.

 

1937-1938 yılları arasında Tunceli’de yaşanan hadiselerden sonra Afrin’e göç etmek zorunda kaldıkları söylensede Tunceli ile bir bağları bulunmamakta. Aslen Maraş veya Adıyamam kökenli olduğu tahmin edilmektedir. 1987-2012 yılları arasında Halep’te öğretmenlik yapan Hêvî Mustefa, Suriye’de yaşanan savaş sebebiyle 2012 yılında Afrin kentine dönmüştür. 29 Ocak 2014’te Afrin’de ilan edilen özerk kantonun Yürütme Konseyi Başkanlığına getirilmiştir.

Afrin Yürütme Konseyi Eş Başkanlığına getirildikten sonra Avrupa’ya ziyaretler düzenleyerek Avrupa Birliği yetkilileri ile görüşmüştür. Çeşitli süreçlerde Kürt, Arap, Batı ve PKK basınına açıklamalarda bulunarak Afrin bölgesi hakkında bilgiler vermiş, kendisinin Alevi, Kürt ve kadın kimliğini vurgulamıştır.

TSK ve ÖSO’nun başlatmış olduğu Zeytin Dalı Harekatı sonrası Washington Post gazetesine bir köşe yazısı yazarak ve ABD ve Batı’dan destek istemiş ve kamuoyunun gündemine girmiştir.

Basına yapmış olduğu açıklamalarda Öcalan’ın Kürt halkının lideri olduğunu iddia etmiş ve onun ilkelerini temel prensip edindiğini belirtmiştir.[3] PKK’ya meşruiyet sağladığı açıklamaları da PYD-PKK arasındaki organik bağa kanıt oluşturmaktadır.

Hevin

kaynak


Yeni bilgileri bildirim almak isterseniz ücretsiz e-posta abonelik servisimize kaydolun.