19
Sal, Kas
141 Yeni Makale

İNGİLTERE BAŞBAKANI OSMANLI TORUNU BORIS JOHNSON "BİR ÇUKURUN İÇİNDE ÖLÜRÜM DAHA İYİ" DEDİ!!!

İNGİLTERE BAŞBAKANI OSMANLI TORUNU BORIS JOHNSON "BİR ÇUKURUN İÇİNDE ÖLÜRÜM DAHA İYİ" DEDİ!!!

Avrupa

Yazı Boyutu
  • En Küçük Küçük Orta Büyük En Büyük
  • Orjinal Helvetica Segoe Georgia Times

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Twitter hesabından bir mesaj paylaşarak, 27 AB ülkesinin İngiltere'nin Brexit'i erteleme talebini kabul ettiğini duyurdu. AB kararı sonrası ise Osmanlı torunu Başbakan Johnson'ın geçen ay AB'den uzatma isteme konusunda "Bir çukurun dibinde ölürüm daha iyi" sözleri akıllara geldi.

Avrupa Birliği, İngiltere'nin Brexit'i esnek bir şekilde 31 Ocak 2020'ye kadar erteleme talebini kabul etti. AB üyelerinin "esnek bir ertelemeye" onay verdiğini kaydeden AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, "AB, İngiltere'nin Brexit'i esnek bir şekilde 31 Ocak 2020'ye kadar erteleme talebini kabul etti." ifadesini kullandı. AB'nin kararı sonrası ise Osmanlı torunu İngiltere Başbakanı Boris Johson'ın AB'den uzatma isteme konusunda "Bir çukurun dibinde ölürüm daha iyi" sözleri İngiltere'de gündem oldu.

AB, BREXİT'İ ERTELEDİ

Tusk, kararın yazılı bir süreçle resmiyet kazanacağını belirtti. Buna göre, İngiltere AB ile uzlaştığı ayrılık anlaşmasını 31 Ocak 2020'den önce onaylarsa, AB'den bu tarih öncesinde ayrılabilecek.

BREXİT NEDİR?

Brexit, çeşitli kişiler, çıkar grupları ve siyasi partiler tarafından Birleşik Krallık'ın 1973'te Avrupa Birliği'nin önceli olan Avrupa Ekonomik Topluluğu'na katılmasından beri yürütülen bir siyasi hedef. Avrupa Birliği'nden ayrılma hakkı, Avrupa Birliği Antlaşması'nın 50. maddesi ile tüm üye ülkelere tanınmıştır.

Bu konudaki ilk referandum 1975'te yapıldı, seçmenlerin yüzde 67'si üyeliğin devam etmesi yönünde oy kullandı. 2016'da bir kez daha referanduma gidildi ve seçmenlerin yüzde 52'si Avrupa Birliği'nden çıkılması yönünde oy verdi. Brexit referandumundan sonra Birleşik Krallık Başbakanı David Cameron istifa etmişti.


Yeni bilgileri bildirim almak isterseniz ücretsiz e-posta abonelik servisimize kaydolun.