15
Sal, Eki
70 Yeni Makale

ABD’nin Silahlandırdığı PKK/YPG’nin ATGM saldırıları

Amerika

Yazı Boyutu
  • En Küçük Küçük Orta Büyük En Büyük
  • Orjinal Helvetica Segoe Georgia Times

Zeytin Dalı Operasyonu 41. gününü biterken Afrin’den peşpeşe anti-tank saldırısı haberleri geliyor. Operasyonda tank ve zırhlı araçlarla beraber daha derinlere inildikçe, çatışmalar esnasında özellikle zırhlı araçlar bu tip saldırılara maruz kalmakta. Tank ve zırhlı araçlara ilaveten iş makineleri, araçlar ve beton kulelerin de terörist YPG tarafından hedef alıyor.

 

YPG Teröristlerin Afrin bölgesinde kullandığı ATGM’lerin büyük ölçekte Menbiç ve Fırat’ın doğusundaki ABD destekli YPG unsurlarından geldiği yönünde birçok veri bulunmakta. ABD’nin YPG’ye tedarik ettiği silahların Afrin bölgesine ulaştığı biliniyor. Esad rejimi tarafından kontrol edilen bölgeler üzerinden; Menbiç’ten Afrin’e yönelik sevkiyat gerçekleştirdi. Afrin’deki YPG unsurları için özellikle Nubbl ve Zahra beldelerindeki İran destekli şii milisler önemli bir silah kaynağıdır. Nitekim YPG’nin TSK’ya karşı kullandığı İran yapımı Toophan güdümlü anti-tank füzesinin bu yolla elde ettiği tahmin ediyor. Ayrıca diğer bir silah kaynağı Suriye sahası içerisinde bulunan kaçakçılar vasıtasıyla yapıyor. Nureddin Zengi Hareketi 4 Şubat tarihinde YPG’ye birçok ATGM sevkiyatı yapmaya çalışan kaçakçıları yakalamış ve birçok silah ve mühimmatın yanında 20’nin üzerinde ATGM’ye el koyuldu.

Bilindiği gibi Afrin'de terörist YPG, doğudaki diğer YPG kantonlarına nazaran daha izole olsa da yaptıkları anlaşmalar ve ikili ilişkiler ile yer yer rejim, İran ve Rusya’dan destek gördü. Özellikle Tel Rıfat’ın ÖSO gruplarından alınması sırasında Rusya’dan hava desteği alırken ciddi silah yardımları da aldı. Sadece bu yardımların dışında Suriye’nin karaborsa silah satışından ciddi ölçüde yararlanıp genel hafif silahlarla birlikte ciddi bir anti-tank stoğu yaptığı düşünülüyor.

YPG militanların senelere dayanan hazırlıkları ve kurdukları savunma hatlarına rağmen Zeytin Dalı Harekatı Suriye’deki diğer çatışmalara kıyasen TSK ve Suriyeli muhalifler açısından oldukça başarılı ve az zayiatlı ilerliyor. Özellikle Esad rejimi ve İran destekli şii milislerin Rus hava desteği ile Lazkiye dağlarında gerçekleştirdikleri operasyondaki kayıplar ile kıyas edildiğinde, Zeytin Dalı Harekatı başarılı bir şekilde devam ediyor. 

ATGM

kaynak


Yeni bilgileri bildirim almak isterseniz ücretsiz e-posta abonelik servisimize kaydolun.