12
Prş, Ara
0 Yeni Makale

Fırat Haber Ajansı

Fırat Haber Ajansı Çobanbey’de uluslararası medya kuruluşlarında çalışan Suriyeli medya çalışanlarıyla bir medya konferansı gerçekleştirdi. Batı destekli medya kuruluşları ve bu kuruluşların bölge halkında oluşturdukları algı operasyonlarının konuşulduğu konferansta Konferanstan çok önemli kararlar çıktı.

27 Mart itibariyle  Rus güçlerinin Tel Rıfat bölgesinden çekilmeye başladığı yönünde bilgiler geliyor. 

Zeytin Dalı Harekatı'nın 67. gününde Minnag üst bölgesi, Şeyh isa köyünde  hakimiyet sağlandı. Terör örgütü YPG/PKK'nın Afrin'den yayılarak işgal ettiği Tel Rıfat ilçesinden Azez'e sığınan siviller ve yetkililer, yüzbinlerce sivilin evlerine dönüşü ve Fırat Kalkanı bölgesinin de güvenliğinin sağlanması için Tel Rıfat'ın da terörden arındırılmasını istiyor.

Afrin'de Zeytin Dalı harekatının 66. gününde teröristler tarafından döşenen mayınlar ve eyp aramaları askeri uzmanlar tarafından devam ediyor. 

Afrin merkezde teröristlerin 50 metrelik bir tünelle ulaştıkları hastanede yaralı teröristlerin tedavi ettikleri ayrıca hazırladıkları özel bölümler tespit edildi.

Etkisiz hale getirilen terörist sayısının 3733'e ulaştığı Zeytin Dalı Harekatı'nın 64. gününde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulisi Akar, Suriye kuzeyinde Halep vilayetine bağlı Afrin ilçesinin idari sınırlarının kontrol altına alındığını duyurdu.

Harekatın 63. gününde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında etkisiz hale getirilen terörist sayısını 3731 olarak açıkladı.

Terörist YPG/PKK denetiminde bulunan Halep’e bağlı Afrin ilçesine yönelik harekatta dün Nubul ve Zehra hattının batısında kritik konumdaki Kimar ve Barad köyleri ele geçirilmişti. İki köyün ele geçirilmesi sonrasında TSK ve ÖSO’nun, rejim kontrolündeki Nubul ve Zehra hattına olan uzaklığı 3 kilometre mesafeye kadar düştü.

Harekatın 61. gününde etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3698’e ulaştı.TSK tarafından yapılan açıklamaya göre dün Afrin’de teslim edilen 3 teröriste ilave olarak 9 köyde 18 terörist, muhtarlar ve halk tarafından Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edildi.

 Harekatın 60. gününde  etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3647 olarak açıklandı.

19 Mart 2018 Zeytin Dalı Harekatı’nın 59. gününde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3622 olarak açıklandı. 

57. Alay şerefine Zeytin Dalı Harekatı'nın 57. günü, Çanakkale zaferinin kazanıldığı 18 Mart'ta Afrin fethedildi.

Zeytin dalı harekatının başlangıcından buyana 3525 terörist etkisiz hale getirilirken 208 köy ve 41 kritik nokta olmak üzere 249 bölge pyd/pkk/deaş'tan arındırıldı. 

TSK ve ÖSO, Afrin'in Kori Gul, Şadir, Çolağan, Göz, Marratah, Şatiyan, Yukarı Kaferdel, Kuran, Gevrika, Gazaviye, Halilo ve Deyr Mışmış köylerini teröristlerden temizledi.

TSK'nın Afrin’i terör örgütlerinden arındırmak için başlattığı Zeytin Dalı Harekatı başarıyla devam ediyor. Mehmetçik, 6 yıldır teröristlerin işgali altında olan Afrin'in merkezine doğru ilerliyor. Teröristler bir bir etkisiz hale getiriliyor. Kritik noktalar tek tek kontrol altına alınıyor.

Afrin'de TSK ve ÖSO, koridor çevresine ve hâkim tepelere konuşlandı.İlçeden kaçış hızlanırken sivillerin, rejim kontrolündeki Nubul Zehra bölgesi ile ÖSO denetiminde bulunan Azez’e geçtiği geçiyor.

Türk Askerininin kuşattığı Afrin'de TSK tarafından siviller için güneydoğu koridoru açılmış olmasına rağmen teröristler sivillerin şehirden çıkışına izin vermiyor. Zeytin Dalı Harekatı'nın 52'nci gününde, etkisiz hale getirilen terörist sayısı, 3 bin 347 oldu.

Zeytin Dalı Harekatı’nın 51. gününde TSK tarafından harekatın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısının 3291’e ulaştığı açıklandı. İlerleyen saatlerde bu sayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 3300 olarak güncellendi. Ayrıca Erdoğan, Afrin’de terör örgütü PYD/PKK’dan temizlenen alanı da 950 km2 olarak açıkladı.

Zeytin Dalı Harekatı’nın 49. gününde TSK tarafından devam eden operasyonlarda 94 PYD/PKK’lı teröristin etkisiz hale getirilmesiyle birlikte harekatın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3149’a ulaştığı açıklandı.

Harekatın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3055 oldu. Afrin şehir merkezine hızla ilerleyen TSK ve ÖSO birlikleri zaman zaman bölgedeki terör grupları ile çatışmaya girerek bölge halkını teröristlerden kurtarmaya devam ediyor.

20 Ocak 2017’de 17:00 itibariyle başlayan Afrin operasyonuna “Zeytin Dalı Harekatı” kapsamında bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısı:2940

Türk Silahlı Kuvvetlerince, Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana 2777 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.
Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, harekat kapsamında terör örgütleri PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ mensubu teröristlerin etkisiz hale getirilmesine yönelik kara ve hava operasyonları devam ediyor.

Geçtiğimiz haftada Zeytin Dalı Harekatı (ZDH), temkinli bir şekilde devam etti. ZDH kapsamında bir önceki günlerde özellikle Bursaya dağın etrafında teröristlerden arındırma ve tünel ortaya çıkartma faaliyetleri devam ederken, Afrin’in kuzeyinde Bülbül kasabanın merkezi kontrol edildi. Afrin batısında Racu bölgesinde ise ilerlemeler devam etti.

TSK ve ÖSO, Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin'in Racu belde merkezini ele geçirdi. Türk Silahlı Kuvvetlerince, Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana 2516 terörist etkisiz hale getirildi.

Zeytin Dalı Harekatı’nın 41. gününde TSK tarafında yapılan açıklamaya göre devam eden operasyonlarda 38 PYD/PKK’lı teröristin etkisiz hale getirilmesiyle birlikte harekatın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı 2222’ye ulaştı.

Beşfen Kolleji Reklamı
Reklam
Yeni bilgileri bildirim almak isterseniz ücretsiz e-posta abonelik servisimize kaydolun.